چرا موهایم دائماً چرب است؟ علت چرب شدن موها چیست؟ چه عواملی باعث چرب شدن کف سر و موها می‌شود؟ دلایل متفاوتی باعث تحریک غدد چربی پوست سر و در نهایت چرب شدن موها می‌شود. چرب شدن موها ممکن است باعث خارش پوست سر، کدر شدن موها، شوره زدن و حتی ریزش مو شود!

برای جلوگیری از این مشکلات و حفظ سلامت موهایتان ابتدا باید علت اصلی چرب شدن موها را بدانید. در ادامه با زوم لایف همراه باشید تا بدانید علت چربی موی سر کجاست!
علت چربی موی سر چیست؟
پوست سر برای مراقبت از موها مقداری چربی (سبوم) تولید می‌کند اما برخی عوامل پوست سر را تحریک می‌کند تا چربی بیشتری تولید کند و همین چربی اضافی باعث چرب شدن موی سر می‌شود. عوامل متعددی باعث چرب شدن پوست سر و موها می‌شود که در ادامه توضیح داده‌ایم.
علت اصلی چرب شدن موها
چرا موهایمان چرب می‌شود؟ تولید چربی بیش از انداره و چرب شدن موها می‌تواند ناشی از عوامل مختلف محیطی، ژنتیکی و درونی بدن باشد یا اینکه در اثر شرایط خاص به وجود بیاید مانند:

۱. درماتیت سبورئیک
درماتیت سبورئیک در بخش‌هایی از بدن که دارای فولیکول‌های مو یا غدد سباسه (Sebaceous glands) است بروز می‌کند. ترشح بیش از حد سبوم (sebum) از این غدد باعث ایجاد چربی و شوره در موها می‌شود.

 1. ژنتیک
  ژن‌ها می‌توانند در تولید چربی توسط غدد و موها بسیار موثر واقع شوند. به همین دلیل است که برخی افراد در خانواده خود بدون داشتن هیچ بیماری خاصی، موهای چرب دارند.
 2. عامل هورمونی
  هورمونی که کنترل تولید سبوم را به عهده دارد هورمون آندروژن (Androgen) است. پس هر اختلالی برای این هورمون ایجاد شود در میزان تولید سبوم تاثیرگذار است. در مرحله بلوغ نوجوانان بخصوص در پسرها به سبب اختلالات هورمونی ایجاد شده تغییراتی برای آندروژن رخ می‌دهد. در نتیجه میزان سبوم تولید شده افزایش می‌یابد و موی چرب ایجاد می‌شود. ممکن است فرد در دوره بلوغ خود هم نباشد اما دچار اختلالات هورمونی شود.

این مورد در دختران و خانم‌ها به دلیل مسائلی که با آن روبرو هستند مانند قائدگی، کیست‌های تخمدان، حاملگی و یائسگی بیشتر دیده می‌شود. در این حالت تنها راه درمان رجوع به متخصص غدد و هماهنگی هورمون ها از طریق تجویز پزشک است.

 1. شستن زیاد مو
  افرادی که موهای چرب دارند فکر می‌کنند برای از بین بردن چربی مو باید آن را هر روز بشورند! اما این یک باور غلط است. شستن زیاد مو باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو و خشک شدن کف سر می‌شود. در این حالت غدد سباسه تحریک می‌شوند تا چربی بیشتری تولید کنند.
 2. استرس
  استرس معمولا بر عملکرد هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد و پوست سر شما را چرب می‌کند. استرس روی هورمون آندروژن تاثیر منفی می‌گذارد و سبب افزایش میزان تولید چربی در موی سر می‌شود.
 3. دست زدن بیش از اندازه به مو
  وقتی به موهایتان دست می‌زنید، چربی‌ها و باکتری‌های دست‌ها را به موهای خود انتقال می‌دهید که این کار در نهایت باعث می‌شود موهای شما چرب‌تر شود.
 4. مصرف بیش از حد نرم کننده
  دقت کنید که چه نرم کننده‌ای را به موهایتان می‌زنید. ممکن است از نرم کننده‌ای استفاده کنید که برای نوع مو شما بیش از حد قوی است. شاید هم نرم کننده را به درستی از روی موهای خود نمی‌شویید. این موضوع، یکی از علت چربی موی سر است. نکته‌ی دیگر اینکه باید نرم کننده را به ساقه‌ی مویتان بزنید تا ریشه‌ی آن چرب نشود.
 5. شانه زدن و برس کشیدن بیش از حد مو
  برس کشیدن مداوم موها باعث پخش شدن چربی پوست سر در سرتاسر موها می‌شود و باعث می‌شود موها کم حجم‌تر به نظر برسند و تمیزی و شادابی خود را از دست دهند. پس، اگر عادت دارید به طور مکرر موهای خود را شانه بزنید، همیشه از یک برس تمیز استفاده کنید و فقط ساقه‌ی موی خود را شانه کنید و گره‌های انتهایی آن را باز کنید.
 6. شدن موها با آب داغ
  آب داغ به باز شدن منافذ پوست و کوتیکول‌های مو و خارج شدن کثیفی‌ها از آن‌ها کمک می‌کند، اما ممکن است به موهای شما صدمه بزند. آب داغ همه‌ی چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و ممکن است پوست سرتان را بسیار خشک کند، مسأله‌ای که باعث شوره زدن و تولید زیاد چربی می‌شود.

بهتر است بعد از شستشوی موها با شامپو و زدن نرم کننده، از آب گرم استفاده کنید و بعد از آن موهایتان را با آب سرد آبکشی کنید تا کوتیکول‌های موها بسته شوند.

 1. دم اسبی بستن مو
  شاید دم اسبی کردن موها راحت یا روش خوبی برای پنهان کردن چربی موها به نظر برسد، اما در واقع برعکس است. با این کار شاید موهای شما تمیز و مرتب به نظر برسد اما این مدل مو باعث می‌شود سبوم یا همان چربی طبیعی پوست سرتان در زیر موها و ریشه‌ی آنها انباشته شود.

اگر موهایتان را دور سر خود بریزید، پوست سرتان کمتر نفس می‌کشد و چربی در طول ساقه‌ی موهایتان پخش نمی‌شود. برای مقابله با تجمع چربی، موهایتان را بالای سرتان نبندید و بگذارید آزاد باشد.

 1. رژیم‌های پرچربی
  استفاده از غذاهای محرک بدون شک افزایش چربی مو و پوست را به‌دنبال دارد. این غذاها می‌توانند پرچرب یا پرادویه باشند. البته استفاده از غذاهایی که حاوی چربی‌های غیراشباع هستند این ضرر را به‌همراه ندارد. همچنین استفاده کم‌تر از غذاهای حاوی ویتامین‌های گروه B و E نیز منجر به چرب‌تر شدن مو می‌شود.
 2. سشوار کشیدن
  سشوار یا براشینگ با دمای خیلی زیاد و به صورت مداوم باعث از بین رفتن چربی طبیعی موها و خشکی کف سر می‌شود. در نتیجه غدد سباسه برای دفاع و جلوگیری از آسیب چربی بیشتری تولید می‌کنند.
 3. شرایط اقلیمی
  اقلیم و منطقه آب و هوایی محل زندگی تاثیر مستقیم بر جنس مو و حالت آن دارد. چربی مو در مناطق گرم و مرطوب افزایش می‌یابد. همچنین تغییر فصل و بالا رفتن دما نیز می‌تواند منجر به چرب‌تر شدن موی افرادی که مستعد موی چرب هستند شود.

ارسال یک دیدگاه

سبد خرید
مشاوره رایگان