اگر خانم هستید و به سلامت پوست و موی خود اهمیت می‌دهید، قطعا با روغن بادام آشنایی دارید. روغن بادام یکی از روغن‌های بسیار پرکاربرد است که خواص آن برای تقویت پوست و مو ثابت شده است. در این مقاله به معرفی خواص روغن بادام برای پوست و تاثیرات این روغن گیاهی بر شرایط مختلف پوستی و نحوه استفاده از آن برای اعمال روی پوست می‌پردازیم. لطفا تا پایان همراه ما باشید.
درماتیت، اگزما یا خشکی پوست
روغن بادام یک مرطوب کننده و نرم کننده عالی برای پوست است و از این روغن گیاهی برای درمان درماتیت، اگزما یا خشکی پوست بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما روغن بادام چطور به درمان این بیماری‌های پوستی کمک می‌کند؟

همانطور که می‌دانید مرطوب‌کننده‌ها قادر به آبرسانی پوست هستند، و نرم کننده‌ها پوست را صاف می‌کنند و شکاف‌های جزئی را پر می‌کنند. بسیاری از افراد از روغن بادام برای درمان بیماری‌های رایج پوستی مانند درماتیت و اگزما استفاده می‌کنند. به نقل از مجله سلامت، به طور کلی شواهد خوبی مبنی بر این که مرطوب‌کننده‌ها باعث بهبود اگزما می‌شوند، وجود دارد.
در همین حال یکی دیگر از مطالعات نشان داد که نرم کننده‌های حاوی روغن بادام باعث تسکین خارش و بهبود عملکرد مانع پوستی در افراد مبتلا به اگزمای پوست خشک (زروتیک) می‌شود. اگزمای خشک می‌تواند باعث خشک شدن پوست، ترک خوردگی و خارش پوست شود.

هچنین برخی از افرادی که با آکنه پوستی درگیر هستند، اغلب در کنار داروهای موضعی آکنه از روغن بادام به عنوان مرطوب کننده استفاده می‌کنند.
کشیدگی پوست در بارداری
خانم‌های بارداری که نگران کشیدگی پوست‌شان در طول بارداری هستند یا به دنبال راهی برای کاهش خارش مرتبط با این شرایط هستند، می‌توانند شکم‌شان را روغن بادام چرب کنند. یک مطالعه نشان داد که ماساژ شکم با روغن بادام تلخ می‌تواند علائم کشش پوست را کاهش دهد.

نتایج مطالعه دیگری نیز حاکی از آن بود که کرم روغن بادام شیرین می‌‌تواند کشیدگی پوست و خارش ناشی از این کشیدگی را نیز تا حدودی کاهش دهد. به طور کلی، شواهد مبنی بر تاثیر روغن بادام بر روی علائم بارداری محدود است و برای با قطعیت صحبت کردن در این مورد، تحقیقات بیشتری لازم است.

ضد پیری و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش
روغن بادام قادر است با رفع چین و چروک پوست، به کاهش علائم پیری کمک کند. این در حالی است که برخی از افراد بر این باورند که روغن بادام می‌تواند به محافظت از پوست در برابر اثرات مضر اشعه‌ماوراء‌بنفش کمک کند، اگرچه شواهد بسیار محدودی برای این تایید این موضوع وجود دارد.

حلقه‌های تیره زیر چشم و روشن شدن پوست
جالب است بدانید که برخی از افراد برای کاهش حلقه‌های تیره زیر چشم‌شان، از روغن بادام استفاده می‌کنند و مقداری از آن را در قسمت زیر چشم می‌مالند. شواهد علمی قابل اعتماد کمی برای تایید این موضوع وجود دارد، اما بسیاری از خانم‌ها معتقدند که تاثیر این روغن مفید بر کاهش حلقه‌های زیر چشم و روشن شدن پوست را تجربه کرده‌اند.

چگونه از روغن بادام استفاده کنیم؟
فرد می‌تواند روغن را مستقیما به روی پوست ماساژ دهد. به جز این، راه‌های دیگری نیز برای استفاده از روغن بادام وجود دارد:

روغن بادام را با شکر مخلوط کنید و یک اسکراب لایه‌ردار صورت درست کنید.
روغن بادام را با نمک مخلوط کنید تا یک اسکراب بدن درست شود.
چند قاشق غذاخوری روغن بادام را به وان آب گرم حمام‌تان اضافه کنید.
اگر لب‌هایتان ترک خورده می‌توانید کمی روغن بادام روی آن بمالید.
برای تقویت‌ناخن‌هایتان می‌توانید ناخن‌هایتان را به این روغن مفید آغشته کنید.

سخن پایانی

مرطوب کننده‌ها و نرم کننده‌ها می‌توانند به تسکین بسیاری از شرایط پوستی کمک کنند و انتخاب روغن بادام اغلب به ترجیح شخصی فرد بستگی دارد، اما اگر به دنبال یک مرطوب کننده و نرم کننده طبیعی و عاری از هرگونه مواد شیمیایی هستید، قطعا روغن بادام تصفیه نشده یکی از گزینه‌های فوق‌العاده برای شما خواهد بود.

ارسال یک دیدگاه

سبد خرید
مشاوره رایگان